4 مکمل که مقاومت انسولین را کاهش می دهند

نویسنده : admin

1

زمان مطالعه : دقیقه
بهداشت و سلامت تغذیه مقالات مکمل

20Sep2020|49: 18

مقاومت انسولین

کاهش مقاومت انسولین با این 4 مکمل

 

مقاومت انسولین یک مشکل شایع است.

بسیاری از مردم اضافه وزن دارند و دارای یک رژیم غذایی غنی از غذاهای فراوری شده که حاوی چربی های ترانس ، آرد سفید و شیره ذرت سرشار از فروکتوز می باشد، هستند. در شرایط بدتر، بسیاری از آمریکایی ها ساعت ها و بدون استراحت کار کرده و زمان بسیار کمی را به خواب شب اختصاص می دهند.

همه این عوامل در مقاومت انسولین تاثیرگذار است.

مشکل مقاومت انسولین این است که در نهایت می تواند منجر به دیابت نوع 2 شده و خطر مشکلات سلامتی دیگر نظیر حمله قلبی را افزایش دهد.

مهم ترین کاری که می توانید در راستای کاهش مقاومت انسولین انجام دهید، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و کامل که شامل:

پروتئین های بدون چربی ، میوه ها، سبزیجات و چربی های مفید نظیر چربی های تک اشباع نشده موجود در آجیل ها و روغن زیتون است، می باشد.

بصورت منظم تمرین کنید و حداقل 7 ساعت بخوابید. به علاوه 4 مکمل که به شرح زیر آمده است در کاهش مقاومت انسولین تاثیرگذار می باشد.

 

1- دارچین

مقاومت انسولین

افزودن کمی دارچین به وعده غذایی خود می تواند مزایای سلامتی قابل توجهی را دارا باشد.

مطالعات انجام شده بر روی حیوانات و انسان ها نشان می دهد که مصرف فقط نصف قاشق چایخوری دارچین باعث افزایش حساسیت نسبت به انسولین می شود. عنصر فعال موجود در این چاشنی به انسولین اجازه می دهد که وظیفه خود را که همان کمک به گلوکز برای ورود به سلول ها است را به نحو احسن انجام دهد.

در نتیجه پانکراس کمتر می تواند انسولین تولید کند . چرخش کمتر انسولین دربدن به معنی کاهش ریسک حملات قلبی و چربی شکمی است. از آنجایی که دارچین حساسیت نسبت به انسولین را تقویت می کند پس یک طعم دهنده عالی برای اوت میل صبحانه در افراد دیابتی می باشد.

از طرفی مصرف زیاد دارچین هم خوب نیست. دارچینی که شما از سوپرمارکت ها تهیه می کنید حاوی کومارین (ترکیبی که با سمیت کبد در ارتباط می باشد) است. بیش از یک قاشق چایخوری در روز مصرف نکنید یا از دارچین سیلان که دارای کومارین بسیار کمتری است استفاده کنید.

2- کرومیوم پیکولینات

کرومیوم یک ماده معدنی کم مصرف است که باعث اتصال آسان تر انسولین به گیرنده های موجود بر روی سطح سلول می شود. این موضوع باعث عملکرد بهتر انسولین و در نتیجه افزایش حساسیت نسبت به انسولین و کاهش مقاومت آن می شود.

تحقیقات نشان می دهد که کرومیوم حساسیت نسبت به انسولین را تقویت می کند ولی آیا افرادی که قبلا کرومیوم کافی در بدن خود داشته نیز از این مزیت بهره می برند یا خیر ، هنوز مشخص نیست.

بهترین منابع  غنی از کرومیوم

کلم بروکلی

آب انگور

سیر

پیاز

گوجه فرنگی

شما همچنین می توانید مکمل کرومیوم را نیز تهیه کنید ولی قبل از مصرف باید با پزشک مشورت کنید.

3- منیزیم

منیزیم در بیش از 300 واکنش شیمیایی که در بدن انسان رخ می دهد دخالت دارد و همچنین باعث بهبود عملکرد انسولین می شود. افرادی که از کمبود منیزیم رنج می برند، احتمال مقاومت انسولین در آن ها بیشتر است.

بر اساس مطالعات انجام شده در مورد دیابت ، چاقی و متابولیسم ، منیزیم می تواند مقاومت انسولین را هم در افراد عادی و هم در افرادی که از دیابت نوع 2 رنج می برند ، کاهش دهد.

بهترین منابع غذایی منیزیم عبارتند از:

غذاهای حاوی سبوس

عدس

پنیر توفو

بادام درختی

بادام هندی و نخود لپه

همچنین در میزان نسبتا زیادی از غذاهای دریایی، قهوه و چای نیز موجود است.

کمبود منیزیم در بین افرادی که دارای رژیم غذایی سالم هستند ، رایج نیست ، اما استرس مزمن می تواند باعث افزایش نیاز بدن به این ماده شود.

4- آلفا لیپوئیک اسید

تنش اکسایشی شرایطی است که سلول ها توسط میزان بسیار زیاد اکسیژن تخریب می شوند و مقاومت انسولین در این تنش دخالت دارد.

مطالعات حیوانی نشان می دهد که آنتی اکسیدان آلفا لیپوئیک اسید می تواند تنش اکسایشی را کاهش و عملکرد انسولین را بهبود ببخشد.

بهترین منبع آلفا لیپوئیک اسید

گوشت قرمز

سبزیجات سبز برگ نیز دارای این انتی اکسیدان هستند.

مکمل های آلفا لیپوئیک اسی

مکمل های آلفا لیپوئیک اسید در بازار موجود است ولی بهتر است تا قبل از تایید مزیت آن برای انسان ها ، آن ها را خریداری نکنید.

 

خلاصه

روش های طبیعی زیادی برای کاهش مقاومت انسولین و درمان دیابت از طریق تغییر در رژیم غذایی و در صورت امکان ، با مصرف مکمل های خاص وجود دارد.

از یک رژیم غذایی کامل که حاوی سبزیجات فاقد نشاسته، پروتئین بدون چربی و چربی های مفید نظیر روغن زیتون ، آجیل ها و ماهی های چرب باشد ، استفاده کنید.

از مصرف غذاهای غنی از منیزیم لذت برده و جهت کاهش مقاومت انسولین ، کمی دارچین به قهوه یا چای خود اضافه کنید و همچنین  ورزش و تمرین کردن را نیز از یاد نبرید.

 

تهیه و تنظیم: تن آزما

 

[su_note note_color=”#5abf5d” text_color=”#000000″ radius=”18″]

در ادامه بخوانید: بهترین مکمل برای پیشرفت تمرین

[/su_note]


 

Your email address will not be published. Required fields are marked *