در حال بارگیری...
تناسب اندام و تاثیر انگیزه در مقایسه با تادیب نفس
27 مهر

تناسب اندام و تاثیر انگیزه در مقایسه با تادیب نفس

 چرا برای رسیدن به تناسب اندام یکی بر دیگری برتری دارد؟

پایبند بودن به یک روال روزمره برای رسیدن به تناسب اندام آسان نیست. در این دنیای پرمشغله، موضوعات بسیار زیادی ، از مشکلات خانوادگی گرفته تا تعهد های کاری ، برای جلب توجه با هم رقابت می کنند.

هنگامی که شما از جهات مختلف، برای رسیدن به هدف تلاش کنید ، متناسب و سالم ماندن و صرف نظر کردن از پیوستن به تعهدهای کاری پرفشارتر، آسان می گردد.

اصلا تعجب آور نیست که بدانید بسیاری از افراد ، میزان فعالیت بسیار کمی نسبت به حالت طبیعی داشته و همین کمبود فعالیت با بروز مشکلات سلامتی مزمن، بخصوص چاقی و دیابت نوع 2 ، ارتباط مستقیم دارد.

چرا پایبند بودن به یک برنامه تناسب اندام برای افراد بسیار مشکل است؟

برخی افراد ، دلیل این را کمبود انگیزه می دانند.

این انگیزه همان چیزی است که شخص  را صبح از خواب بیدار کرده که کفش تمرینی خود را بپوشد و به تمرین کردن برود. اما به راستی آیا داشتن انگیزه ، مهم ترین عامل تعیین کننده موفقیت در تناسب اندام است؟

انگیزه چیست؟ اشتیاقی برای ایجاد تغییراتی در رفتار و رضایت از انجام این تغییرات. بله ، شما برای تغییر، باید اشتیاق و رضایت داشته باشید . البته؛ انگیزه ،همیشه کمک کننده نخواهد بود . بعنوان مثال در صورت مواجه شدن با مانعی نظیر نداشتن وقت کافی برای تمرین، داشتن انگیزه نیز نمی تواند مثمرثمر باشد.

دیگر خصیصه ای که در افراد موفق در زمینه تغییرات رفتاری وجود دارد، تادیب نفس است.

تادیب نفس چیست؟ توانایی راهنمایی کردن خود در راه رسیدن به اهداف. همچنین به معنی ظرفیت برداشتن قدم های مناسب و کارآمد، برای پیشرفت کردن از نقطه A به نقطه B است.

 

انگیزه یا تادیب نفس; کدام یک برای موفقیت در تناسب اندام حیاتی تر است؟

احتمالا تادیب نفس.

تادیب نفس شما را وادار می کند که صبح زود از خواب بیدار شده و به تمرین کردن بروید و آلارم گوشی خود را 30 دقیقه دیگر به تعویق نیندازید. این خصوصیت باعث می شود که حتی روزهایی که انگیزه و اشتیاق کافی برای تمرین ندارید نیز سرحال گردیده و به فعالیت بپردازید.

در مقابل ، انگیزه غیرقابل پیش بینی است. در روزهایی که بخوبی استراحت کرده و حس خوبی دارید، ممکن است سوئیچ انگیزه شما روشن باشد ولی در سایر روزها، انگیزه بسیار کمی خواهید داشت.

بنابراین هزاران دلیل در ذهنتان برای تمرین نکردن تداعی می شود. ولی اگر تادیب نفس داشته باشید ، می توانید حتی در روزهایی که میزان انگیزه نزدیک به صفر است نیز به تمرین کردن بپردازید. یک سخنران انگیزشی مشهور بنام ” زیگ زاگلاد” می گفت:

 

انگیزه ، زودگذر و تادیب نفس ، پایدار است.

او درست می گفت . شما نمی توانید جهت بهبود تمرینات خود ، فقط بر روی انگیزه حساب باز کنید. روزهایی وجود دارد که شما برای تمرین اشتیاق بسیار کمی دارید و بدون تادیب نفس قادر به تمرین کردن نخواهید بود.

تا بحال، چه تعداد از افراد بواسطه ایجاد یک فضای احساسی قوی، به گفته های سخنران انگیزشی گوش فرا داده و افزایش انگیزه بسیار زیادی را در خودشان احساس کرده اند؟  همچنین چه تعداد از این افراد، بعد از گذشت دو روز از سخنرانی، هنوز این انگیزه افزایش یافته را در وجود خود دارند؟

انگیزه می آید و می رود (بسیار زودگذر است) و شما نمی توانید برای موفقیت بلند مدت روی آن حساب باز کنید. ممکن است به عنوان یک جرقه برای شروع باشد ولی نمی تواند حمایت کننده باشد. برای این کار، شما به تادیب نفس نیاز دارید.

 

مزایای داشتن تادیب نفس

آیا تادیب نفس خصوصیتی است که با آن متولد می شوید؟ آیا اگر ژن تادیب نفس در بدنتان موجود نباشد، بد شانس هستید؟ از این شایعات فاصله بگیرید. تادیب نفس یک مهارت اکتسابی است و کلید رسیدن به آن ، مانع شدن از تاثیر گذاری احساسات و عواطف بر روی پیشرفت می باشد.

یکی از روش های انجام این کار، اضافه کردن تمرین و ورزش، به برنامه زندگی روزمره است.

  تقریبا هر فردی به صورت روزانه برای رفتن به سر کار خود، تادیب نفس دارد ، زیرا دارای  یک تعهد ساختاری می باشد.

اگر در خانه ی اجاره ای زندگی می کنید، باید در طول هفته ساعت ها کار کنید و این حقیقت را پذیرفته اید که اگر کار خود را با موفقیت به انجام نرسانید، نمی توانید غذایی سر سفره خود بیاورید. پایبند نبودن به کار خود، عواقبی نیز در پی دارد.

چرا همین الگوهای کار را در تمرینات تناسب اندام اعمال نکنیم تا بدنمان متناسب تر شود؟ مدام به خودتان پیامد های تمرین نکردن را یادآور شوید. در صورت عدم تمرین ، به مرور زمان، دچار اضافه وزن شده، ترکیب بدنیتان پیشرفت منفی داشته، ریسک بیماری های قلبی در شما افزایش یافته و احساس خوبی ندارید.

اگر تمرین کردن را وارد برنامه زندگی خود کنید، یک تعهد بسیار قوی برای ورزش کردن در مواقعی که وقت آزاد دارید را دارا هستید. این گونه دستاوردهای موفقیت آمیز به ندرت عملی می شوند زیرا مشغله و تعهدات دیگر در آن ها مداخله می کنند.

خبر خوب این است که تادیب نفس می تواند آسان تر شود. هر چه بیشتر کارهای خود را با موفقیت به انجام رسانده و نگذارید که عواطف و احساسات بر تمرین یا عدم تمرین کردن شما اثر بگذارد  ؛

تادیب نفس آسان تر می گردد و شما بسیار راحت تر می توانید با این قضیه کنار بیایید. همانگونه که تمرینات قدرتی ، عضلات مخطط شما را قدرتمند می سازد ، پایبند بودن نیز تادیب نفس عضلاتتان را تقویت می کند.

 

برای رسیدن به اهداف خود عجله نکنید و صبور باشید

شما نمی توانید یک شبه عضله سازی کرده و یا تادیب نفس خود را تقویت کنید. بنابراین، پایبند بودن را ساده بگیرید زیرا زمان بر است. برای شروع ، اهداف کوچک و قابل کنترل تناسب اندام را لحاظ کنید.

تمرینات خود را با یک ساعت کامل تمرین کردن یا انجام سنگین ترین وزنه در حد توان خود، آغاز نکنید. با کوتاه کردن و کنترل زمان تمرین خود، موفقیت های کوچکی را می توانید ایجاد کنید.

شدت و زمان تمرینات خود را ، در طول هفته ها یا حتی ماه ها افزایش دهید.

رسیدن به اهداف کوچک ، اعتماد و تادیب نفس لازم برای برداشتن قدم های بزرگ تر را موجب می شود. سعی کنید تا آنجایی که می توانید موانع احتمالی که شما را از رسیدن به اهدافتان باز می دارند را از بین ببرید.

هر چه قدم های کمتری در راه رسیدن به پایبند بودن به تمرین بردارید، آسان تر می توانید آن را انجام دهید. به همین دلیل است که در دستور کار قراردادن تمرین صبح زود در خانه بعنوان اولین فعالیت به محض بیدار شدن، مزیت های فراوانی دارد.

از جمله این مزیات می توان به عدم نیاز به رانندگی کردن و همچنین نداشتن دغدغه فکری در مورد محل تمرین اشاره نمود. به محضی که آلارم زنگ خورد تمرین کردن را شروع کنید. این زمان تمرینی ، شخصی بوده و شما آن را برای سلامتی خود انجام می دهید.

 

خلاصه

انگیزه ، زودگذر و تادیب نفس ، پایدار است. بر روی پرورش تادیب نفس کار کنید تا در روزهایی که کمبود انگیزه دارید ، کمک کننده باشد. برای اطمینان حاصل کردن از اینکه به اهداف خود پایبند هستید، یک استراتژی صحیح را در پیش گرفته، تمرینات خود را برنامه ریزی کرده و موانع سد راه خود را از میان بردارید.

همچنین در ابتدا با برداشتن قدم های کوچک شروع کنید زیرا رسیدن به هدف برایتان راحت تر می گردد. مطالعات نشان می دهد افرادی که به تمرین کردن می پردازند، خود کنترلی بهتری را دارا می باشند.

بنابراین اگر پایبند باشید ، یک حس تادیب نفس عالی در شما ایجاد شده و می توانید بر زندگی خود کنترل بیشتر و دقیق تری داشته باشید. مزیت های تادیب نفس می تواند بر همه جنبه های زندگی فرد، تاثیرگذار باشد.

 

 

تهیه و تنظیم: تن آزما

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.