در حال بارگیری...
کوفتگی عضلانی
۲۵ مهر

انواع کوفتگی عضلانی

کوفتگی عضلانی

کوفتگی و درد عضلانی، یک تجربۀ معمول و شایع پس از انجام فعالیت های جسمانی است که با احساس درد، گزارش های موجود حاکی از این مطلب است که غالبا سفتی، ضعف واسپاسم در عضلات درگیر همراه است.
بروز کوفتگی پس از انجام فعالیت های سنگین و غیر معمول که همراه با انقباض های برونگرا می باشد عارض می شود.

از فعالیت هایی که ویژگی مذکور را داراست می توانیم در سرازیری راه رفتن ودویدن، از پله وکوه پایین آمدن، اسکی در سرازیری، تمرینات مخصوص پلیومتریک و انقباض های برونگرا در حین تمرین با وزنه را نام ببریم.

انواع کوفتگی عضلانی: به طور کلی دو نوع کوفتگی عضلانی شناخته شده است

✳ کوفتگی عضلانی حاد
✳ کوفتگی عضلانی تاخیری

کوفتگی عضلانی

✳✳کوفتگی عضلانی حاد

کوفتگی حاد در هنگام و بالافاصله پس از دوره تمرین ایجاد می شود و عقیده بر آن است که علّت آن احتمالا ناشی از فقدان جریان خون به عضالت فعال می باشد.

ممکن است کوفتگی حاد بدلیل تجمع فرآورده های نهایی متابولیکی مانند H+ یا اسید لاکتیک وخیز(ادم)بافتی باشد و در نتیجه انتقال مایع ازپلاسمای خون به درون بافتها بوجود آید.

این همان احساس حجیم شدن عضله است که ورزشکاران پس ازتمرینات استقامتی یا قدرتی با آن روبرو هستند.

✳✳کوفتگی عضلانی تاخیری

فعالیتی که با الگوی حرکتی جدید و یا با شدت زیادی انجام شود؛ اغلب منجر به احساس درد و ناراحتی عضلانی می شود که مشخصه آن تاخیر در بروز درد بوده و تحت عنوان کوفتگی عضلانی تاخیری (DOMS) نامیده می شود

هرچند اغلب فعالیت ها ی عضلانی شامل تمامی انواع انقباضات عضلانی است؛ اما آسیبی که بر اثر بخش برون گرای فعالیت(مانند پائین آمدن از کوه)به وجود می آید؛ از دیگر انواع انقباضات بیشتر است.

غالباً بروز کوفتگی پس از انجام فعالیت های سنگین وغیر معمول همراه با انقباض های برونگرا می باشد. و در ورزشکاران مبتدی، حرفه ای دیده می شود. کوفتگی عضلانی تاخیری در افراد معمولی و ورزشکاران مبتدی ناشی از انجام یک جلسه فعالیت بدنی با انقباضات برونگرا می باشد، حال آن که در ورزشکاران نخبه یا حرفه ای غالبا بر اثر افزایش ناگهانی در حجم یا شدت تمرین ایجاد میشود.

کوفتگی عضلانی تاخیری ، ۸ الی ۱۲ ساعت پس از تمرین آغاز گشته ، در عرض ۲۴ الی ۴۸ ساعت،پس از تمرین به اوج می رسد . سرانجام بین ۵ الی ۷ روز پس از تمرین از بین می رود.

نویسنده: سرکار خانم دکتر جان بزرگی

تن آزما

کوفتگی عضلانی

دیدگاه خود را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.